Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 04:01
Reklama

Elektryczne hulajnogi i seagway a prawo o ruchu drogowym

Świnoujscy policjanci przestrzegają przed konsekwencjami poruszania się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania czy strefach ruchu urządzeniami typu seagway i elektryczna hulajnoga. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenia te są nie dopuszczone do ruchu i jeżdżąc nimi popełniamy wykroczenie.
Elektryczne hulajnogi i seagway a prawo o ruchu drogowym

Autor: asp. szt. Beata Olszewska oficer prasowy KMP w Świnoujściu

W ostatnich latach nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania urządzeniami typu seagway czy elektryczna hulajnoga. Są one wykorzystywane przez osoby prywatne, wynajmowane przez firmy na imprezy integracyjne, akcje promocyjne, pikniki, oferowane dla chętnych przez biura turystyczne zachęcające do zwiedzania miast. Jednak urządzeń tych nie należy kwalifikować jako pojazdu w rozumieniu przepisów Prawo o ruchu drogowym. Co prawda służy on jako środek transportu, jednakże brak stosownych umocowań prawnych, przepisów homologacyjnych (w tym także wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej) oraz szczegółowych zasad korzystania powoduje, że urządzenia te nie mogą być wykorzystywane na drodze publicznej, a także w innych miejscach, gdzie maja zastosowanie przepisy ruchu drogowego. Z drugiej strony, osoba korzystająca z wymienionych urządzeń nie mieści się także w definicji pieszego, stąd też nie może korzystać z uprawnień przysługujących tej grupie użytkowników dróg. 

Reasumując, w obecnym stanie prawnym poruszanie się urządzeniami typu elektryczna hulajnoga czy seagway po drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu jest zabronione. Policjanci reagują na takie wykroczenia pouczając bądź nakładając mandat karny - taryfikator przewiduje wysokość mandatu od 20 do 500 zł. Dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego rozmawiają z właścicielami wypożyczalni na terenie Świnoujścia i informują, że osoby wypożyczające elektryczną hulajnogę czy seagwaya nie mogą poruszać się po drogach, o czym właściciel powinien ich poinformować. 

W przypadku kolizji bądź wypadków drogowych z udziałem urządzeń nie dopuszczonych do ruchu, oprócz grzywny, trzeba liczyć się z faktem, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Dlatego zanim zdecydujemy się na podróżowanie po drogach hulajnogą bądź seagwayem, zastanówmy się nad wszystkimi konsekwencjami takiego zachowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kierowca 13.07.2018 08:23
Niech miasto stworzy jeszcze więcej ulic jednokierunkowych, niech zamyka ulice i przeznacza je na deptaki, niech wydaje zgodę na jeszcze więcej tych pseudo ciuchci i pseudo dorożek, niech postawi jeszcze z 300 znaków drogowych zakazu zatrzymywania się i postoju, to miasto zakorkuje się na amen!!!

decan 12.07.2018 20:45
Tą informację pani rzecznik trzeba przekazać prowadzącym punkty wypożyczeń tego jeżdżącego sprzętu a nie straszyć wypożyczających!

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Szczecin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama