Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 18:36
Reklama

Orszak Trzech Króli – tradycji stało się zadość

W Świnoujściu, w kościele pw. NMP Gwiazdy Morza odbyła się Msza święta. Bezpośrednio po liturgii, prowadzony przez księdza proboszcza Piotra Superlaka wyruszył ulicami miasta orszak trzech króli, który w barwnym korowodzie wiernych dotarł na Plac Wolności. Dodać należy, że w tym roku aura nie rozpieszczała uczestników korowodu i świętowanie odbyło się w pochmurnej i deszczowej pogodzie.
Orszak Trzech Króli – tradycji stało się zadość

Autor: ZTV Świnoujście

Kliknij aby odtworzyć

Warto wspomnieć w tym miejscu o genezie i obchodach święta Trzech Króli.

Trzech Króli to potoczna nazwa święta Objawienia Pańskiego obchodzonego 6 stycznia. Upamiętnia ono przybycie trzech Mędrców do Betlejem oraz objawienie się Boga całemu światu.

Święto Objawienia Pańskiego jest pierwszym świętem wprowadzonym do liturgii przez Kościół katolicki. Do kalendarza wpisane zostało około III wieku i było obchodzone razem z Bożym Narodzeniem 6 stycznia. Do dziś w wielu wschodnich religiach ta tradycja pozostała. Na zachodzie oddzielnie święta są celebrowane od IV wieku. Uroczystość Objawienia Pańskiego oraz Trzech Króli zostały połączone ze względu na bliskość znaczeniową. Pokłon złożony przez trzech Mędrców nowonarodzonemu Jezusowi symbolizuje hołd pogan, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.

Według Ewangelii Trzej Królowie to Magowie lub Mędrcy ze Wschodu, którzy prowadzeni przez gwiazdę przybyli do Betlejem. Przynieśli ze sobą i ofiarowali Dzieciątku Jezus złoto, kadzidło i mirrę. Symbolika darów nie została wyjaśniona, jednak przyjmuje się, że złoto to symbol dostojeństwa królewskiego, kadzidło – godność kapłańska i prawdziwy Bóg, zaś mirra oznacza wypełnienie się mesjańskich proroctw. W ikonografii królowie przedstawiani są w następujący sposób: ciemnoskóry Kacper ofiarujący mirrę, Melchior – darujący złoto oraz azjatycki król Baltazar przynoszący kadzidło.

W kościele 6 stycznia święcone są złoto i kadzidło oraz kreda. Kredą oznaczane są drzwi domostw: K (C)+M+B= rok bieżący, co bardzo często jest błędnie interpretowane jako inicjały imion Trzech Królów. Litery te w rzeczywistości mają oznaczać cytat z Księgi Wyjścia: “Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Wszystkim tradycjom towarzyszy tak zwana kolęda, która odprawiana jest dniach przypadających w okolicy 6 stycznia. W wielu parafiach ministranci wraz z księdzem odwiedzają domy wiernych i błogosławią domostwa. Na wsiach zachował się zwyczaj kolędników przebranych za postaci z szopki betlejemskiej, chodzących od domu do domu, śpiewających kolędy i składających życzenia.

Od czasów średniowiecza znane są widowiska herodowe, czyli inscenizacje nawiązujące do scen z Bożego Narodzenia, które zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu. W niektórych miastach na pamiątkę wizyty Kacpra, Melchiora i Baltazara organizowane są orszaki trzech króli, Ideą jasełek jest ożywienie dawnych tradycji bożonarodzeniowych oraz zbiórka datków przeznaczonych na cele charytatywne. Dzień Objawienia Pańskiego zamyka cykl uroczystości bożonarodzeniowych. W Polsce jest to święto ustawowo wolne od pracy, a Kościół katolicki ustanowił je świętem nakazanym.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bolo 06.01.2023 21:22
Panie Sujka, powiedzenie mówi, Że taki deszcz, to rosa dla matrosa! (o albatrosie nie słyszałem, chyba, że miał pan na myśli knajpę na promenadzie? :)

pochmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Szczecin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama