Świnoujski tunel staje się realną inwestycją

  • 6.07.2018, 14:14 (aktualizacja 08.07.2018 09:27)
  • Leszek Wątkowski
Świnoujski tunel staje się realną inwestycją Telewizja Świnoujście
W środę, 4 lipca br. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbyła się otwarta wielogodzinna debata przygotowana przez Urząd Miasta – „Dlaczego tunel a nie most?” Pytanie zawarte w debacie, naszym zdaniem nieco trąciło już szyszką, bo doskonale wiemy, że przynajmniej od 6 lat nie jest rozpatrywana przez Urząd Miasta inna alternatywa połączenia wyspy Uznam z wyspą Wolin jak tylko poprzez budowę tunelu drążonego pod dnem Świny. Może należałoby odpowiedzieć np. na pytanie: Dlaczego oba brzegi połączy tunel jednokomorowy, zamiast podwójny, tak jak to miało miejsce w Gdańsku pod Martwą Wisłą?

W debacie udział wzięli: zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska, która powitała przybyłych i przedstawiła historię tunelowych działań. Inżynier Adam Łosiński, który nadzorował budowę  tunelu w Gdańsku i Mateusz Witczyński rzecznik firmy Astaldi Polska, która wygrała przetarg na budowę tunelu w Świnoujściu. Debatę prowadził red. Mariusz Rabenda. Zapraszamy na obszerną relację z tunelowej debaty.

Przypomnijmy, że Świnoujście jako jedyne miasto w Polsce, geograficznie położone jest na dwóch wyspach Uznam i Wolin. Komunikację, w tym zaopatrzenie miasta stanowią dwie przeprawy promowe. Jedna w centrum miasta obsługiwana promami samochodowo-pasażerskimi typu Bielik i druga, oddalona od centrum ok. 12 kilometrów – przeprawa Karsibór, obsługiwana wysłużonymi promami typu Karsibór. Taka sytuacja stwarza duże niedogodności dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców działających na świnoujskim rynku. Długie kolejki, zwłaszcza w sezonie letnim, niesprzyjające, zaskakujące warunki atmosferyczne po sezonie, wiatry, mgły i zalodzenie bywa, że Miasto odcięte jest fizycznie od reszty kraju. Budowa stałego połączenia – tunelu,  docelowo rozwiąże te problemy. Podstawowe parametry techniczne przyszłego tunelu: Łączna szacunkowa długość inwestycji to ok. 3200 metrów. Szacunkowa długość tunelu drążonego metodą TBM : ok. 1440 m. Długość wjazdu na wyspie Uznam w ścianach szczelinowych: ok. 460 m. Długość wyjazdu na wyspie Wolin w ścianach szczelinowych: ok. 420 m. Świnoujski tunel będzie jednorurowy, dwukierunkowy. Łączna szerokość jezdni w tunelu wynosić ma 11 metrów. Szerokość pasów ruchu, jeden w każdym kierunku  wynosić ma po 3,5 metra. Szerokość pasów awaryjnych – po 2 m. Najgłębsze miejsce tunelu pod dnem rzeki Świny wynosić będzie około 38,0 metrów n.p.m. Przewidywany termin realizacji budowy tunelu: 4 lata od daty podpisania umowy z wykonawcą. Inwestorem zastępczym jest szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wartość inwestycji to prawie 913 milionów złotych, dofinansowanie z  unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. To blisko 776 milionów złotych.

 

Leszek Wątkowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
k
k 10.07.2018, 18:49
ale pustki na sali
Turysta
Turysta 8.07.2018, 21:28
WYBUDUJCIE PARKINGI W MIEŚCIE ALBO OGRANICZCIE WJAZD POJAZDÓW DO MIASTA NA WYSPĘ UZNAM!!! Nie ma gdzie parkować a znaki drogowe / zakaz zatrzymywania i postoju / służą wam jako ozdoba ulic! Do tego DEPTAKI zrobione z zamkniętych ulic, trzeba pół miasta objechać by dostać się przecznicę obok! MASAKRA!!!!
Marek C.
Marek C. 8.07.2018, 09:50
Niestety nie mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu, gdyż jestem na urlopie poza miastem. Z relacji nie dowiedziałem się co ostatecznie miasto zamierza budować - most czy tunel? Nie wiem też, po co ludziom mieszać w głowach, skoro decyzja (chyba) już zapadła? Dla mnie osobiście budowa tunelu, gdy infrastruktura drogowa ani w mieście ani też na trasie do Szczecina i brak parkingów na terenie miasta, to czyste szaleństwo władz miasta! Już teraz gdy mamy promy, te dwa powyższe tematy nie zrealizowane od lat skutkują olbrzymimi problemami w czasie lata dla zaopatrzenia miasta jak i zmotoryzowanych turystów szukających miejsca do parkowania! Czy tunel spowoduje zmniejszenie ruchu, zapewne je tylko nasili do niespotykanych rozmiarów, czyli na amen zakorkuje miasto! Na myślenie o budowie parkingów jest za późno, już teraz należy je budować!
morcyt
morcyt 7.07.2018, 10:04
tłumów na sali nie widać, nie przybył nawet ponton, który jest orędownikiem budowy mostu, za to widać "spontanicznie" zrobiony spęd urzędniczego kolektywu pani viceprezydent
Karol
Karol 7.07.2018, 09:53
Czyżby na pięć minut przed podpisaniem umowy z Astaldi na wybudowanie tunelu, Michalska miała wątpliwości czy tunel będzie dobrym rozwiązaniem dla miasta, stąd to seminarium???
Kryspin
Kryspin 8.07.2018, 10:01
Pewnie wiceprezydent Miachalska nie ma wątpliwości, że będzie tunel tylko miasto musiało wydać kasę i zorganizowało niby te konsultacje społeczne, żeby w urzędowych papierach się zgadzało, że spotkanie takie było.
mieszkaniec
mieszkaniec 7.07.2018, 09:24
Czy czegoś nie wiem!? Czy na tym etapie realizacji inwestycji są jeszcze dylematy co ma być budowane – tunel czy most?

Pozostałe