×

Marynarskie pożegnania i powitania w 8 FOW

  • 9.11.2018, 16:11 (aktualizacja 09.11.2018 18:45)
  • Leszek Wątkowski
Marynarskie pożegnania i powitania w 8 FOW Telewizja Świnoujście
W piątek, 9 listopada w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia przekazania obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Komandor Piotr Nieć przejął obowiązki dowódcy 8.FOW od kontradmirała Krzysztof Zdonka.

Uroczystości związane z przekazaniem dowodzenia 8 Flotyllą rozpoczęły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym od złożenia meldunku dowódcy do gotowości pododdziałów i okrętów do uroczystości. Meldunki o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął  Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański. W uroczystości uczestniczyli także zaproszeni goście: przedstawiciele służb mundurowych Świnoujścia i województwa zachodniopomorskiego współpracujący z 8 Flotyllą, kadra i pracownicy 8.FOW, przedstawiciele władz samorządowych miasta, kombatanci, rezerwiści flotylli oraz zaproszeni goście. Zapraszamy na obszerną relację filmową z marynarskiej uroczystości.

 

Komandor Piotr Nieć, posiada bogate doświadczenie szkoleniowo-dowódcze.  Z Marynarką Wojenną RP związał się w 1990 roku rozpoczynając edukację na wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego w Akademii Marynarki Wojennej. Po ukończeniu drugiego roku studiów rozpoczął studia w United States Naval Academy w Annapolis. Po powrocie do kraju kontynuował naukę w AMW. Pierwszym stanowiskiem jakie objął, był oficer w dziale broni podwodnej na okręcie podwodnym ORP "Wilk". W 1999 roku został wyznaczony do załogi odpowiedzialnej za transfer fregaty ORP "Gen. K. Pułaski" z USA do Polski. W 2001 roku objął stanowisko dowódcy pionu operacyjnego na tej fregacie. Od 2004 roku pełnił obowiązki starszego oficera operacyjnego w dywizjonie Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych. W tym czasie ukończył podyplomowe studia w AMW w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej w piątek 9 listopada 2018 roku objął stanowisko dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Kontradmirał Krzysztof Zdonek – Po ukończeniu studiów na Akademii Marynarki Wojennej, w 1988 roku rozpoczął służbę w 2 Brygadzie Okrętów Desantowych w Świnoujściu. Pierwsze stanowisko służbowe – asystenta okrętowego – objął na okręcie ORP „Wisła”, a już w listopadzie 1988 roku wyznaczony zostaje na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu ORP „Oka”. W 1989 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy ORP „Gniezno”. W 1990 roku mianowany na stopień porucznika marynarki. W 1993 roku przeniesiony na stanowisko zastępcy dowódcy ORP "Nakło" w 12 Dywizjonie Trałowców. W 1994 roku mianowany na stopień kapitana marynarki. W 1995 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy okrętu ORP „Gniezno”. W 2002 roku objął stanowisko szefa sztabu - zastępcy dowódcy 12 Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu. W 2005 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych. W 2009 roku objął stanowisko szefa szkolenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W 2012 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 8 FOW. W 2014 roku, po ukończeniu Studiów Polityki Obronnej w Naval Command College, został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Ćwiczeń w Zarządzie Morskim Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a w listopadzie tego samego roku objął stanowisko służbowe szefa Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej w DGRSZ. Od 6 maja 2016 roku jest dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Na stopień kontradmirała awansował 22 lutego 2018. W piątek, 9 listopada 2018 roku zgodnie z rozkazem ministra Obrony Narodowej przekazał obowiązki dowódcy 8 FOW i wyznaczony został na stanowisko zastępcy inspektora generalnego Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Leszek Wątkowski
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
K.D.
K.D. 9.11.2018, 22:31
Piękna i zapamiętała uroczystość wojskowa. Szkoda tylko, że tak niedługo mogliśmy cieszyć się naszym admirałem. Powodzenia p. Krzysztofie w podbojach Gdyni
Myszkowski
Myszkowski 9.11.2018, 22:03
Powodzenia Panie Admirale Zdunek na nowym stanowisku służbowym w Marynarce Wojennej.

Pozostałe