Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:06
Reklama

Temat Tygodnia – środa, 9 stycznia br.

5 października 2018 roku weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, która zapoczątkowała operację całkowitej likwidacji instytucji użytkowania wieczystego w naszym kraju.
Temat Tygodnia – środa, 9 stycznia br.

Autor: Telewizja Świnoujście

W ustawie znalazł się przepis, który uniemożliwi ustanawianie od 1 stycznia 2019 roku nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że od wskazanej daty, z własnością lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego będzie mogło być związane wyłącznie prawo własności gruntu. W programie Temat Tygodnia, Barbara Michalska zastępca prezydenta miasta i Małgorzata Borowiec naczelnik Wydziału Ewidencji i Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miasta odpowiedziały na szereg istotnych pytań w sprawie praktycznej realizacji obowiązującej od  1 stycznia br. ustawy przekształceniowej w Świnoujściu.

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Małgorzata Borowiec 14.01.2019 22:30
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. z 2012 roku poz.83 ze zm.) w chwili obecnej możemy przekształcać grunty pod garażami oraz grunty niezabudowane przeznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe. Zgodnie z art.72 ust.3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2018 roku poz. 2204 ze zm.) opłatę z tytułu użytkowania wieczystego ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej ustalonej na podstawie jej wartości. Wysokość stawki uzależniona jest od określonego w umowie oddania w użytkowanie wieczyste celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddania i wynosi odpowiednio:  1% - nieruchomości gruntowe oddane na cele mieszkaniowe oraz na cele rolne;  2% - nieruchomości gruntowe przeznaczone na działalność turystyczną;  0,3% -nieruchomości oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, pod budowę obiektów sakralnych oraz na działalność charytatywną oraz na niezarobkową działalność;  3% - pozostałe nieruchomości, w tym grunty pod garażami i działalność usługową; Przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 roku poz.1716 ze zm.) z mocy prawa z dniem 1 stycznia 2019 roku przekształciły na własność użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Wobec powyższego od 2019 roku grunty te nie mają już naliczanych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, a tym samym nie podlegają już aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego. Natomiast, jeżeli aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wykonana była w latach wcześniejszych, to zgodnie z art. 7 ust. 3 ww. ustawy do wyliczenia opłaty za przekształcenie brana jest opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego za trzeci rok z aktualizacji. Przekształceniu podlegają również osoby prawne, będące właścicielami lokali mieszkalnych czy użytkowych w budynku wielorodzinnym oraz deweloperzy, którzy realizują budowę budynków o przeznaczeniu mieszkaniowym. Z poważaniem Małgorzata Borowiec

Wieczysty 10.01.2019 12:39
Dobrze że radni koalicji obywatelskiej ruszyli ten temat i zmobilizowali prezydenta,bo inne gminy już pod koniec 2018 roku rozpoczęły działania i są ze sprawą mocno do przodu.

Gerta 10.01.2019 08:00
Co by nie wyszło z tym przejształceniem tak, jak z rachunkami za prąd w 2019 który nie miał zdrożeć?!

Hubert 09.01.2019 23:07
Czy ta sama ustawa o przekształceniu prawa użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, obejmuje właścicieli garażów wolnostojących lub miejsc w budynkach mieszkalnych z miejscami postojowymi?

Mieczysław 09.01.2019 21:45
Czy przekształcenie użytkowania wieczystego obejmie też firmy?

Deweloper 09.01.2019 21:43
Oburzenie budzi niejasny sposób wyceniania gruntów w mieście, a w efekcie wysokość podwyżek opłaty, która stanowi 1% wartości działki, zaś w przypadku garaży czy lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych aż 3% wartości!

lex 09.01.2019 21:30
Została pominięta ważna informacja, mianowicie ta, że gmina będzie w tym roku masowo aktualizować opłaty roczne, żeby móc wziąć wyższą opłatę przekształceniową. Przy czym, jeśli podwyżka opłaty za użytkowanie wieczyste była rozłożona „na raty”, to przy określaniu wysokości opłaty przekształceniowej ma być brana pod uwagę docelowa opłata za użytkowanie wieczyste (czyli taka, która obowiązuje w trzecim roku od aktualizacji wartości gruntu). Należy również zaznaczyć, że ci zaś, którzy odwołaliby się od podwyżki do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Szczecinie a nie doczekają się w 2019 roku rozstrzygnięcia, będą mogli na nie poczekać. Rzecz jasna zyskają wtedy, gdy rozstrzygnięcie SKO będzie po ich myśli.

Franek 09.01.2019 21:13
Prezydent Michalska pełna optymizmu przy realizacji ustawy przekształceniowej w mieście. Wszystko niebawem wyjdzie podczas praktycznej realizacji zapisów tej ustawy, wówczas okaże się, że może być pod górkę. Pani wie o czym piszę......

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Szczecin

Ciśnienie: 985 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama